Deltagare berättar:Maria Johansson – Fritidsledare

Jag valde Gamleby folkhögskola framförallt för den tydliga inriktningen mot friluftsliv och friskvård. Det och skolans läge nära skärgården gjorde att valet var enkelt!

Tiden på folkhögskolan har betytt otroligt mycket. Både i min yrkesroll och privat. Jag kom till utbildningen med en föreställning om vad jag trodde att de två åren skulle ge mig, men konstaterade efter utbildningen att jag har fått med mig så mycket mer.

Att fritidsledarutbildningen är förlagd på en folkhögskola är en guldgruva av möjligheter. Det fanns alla chanser att öva sitt ledarskap, testa nya idéer och genomföra projekt i en trygg miljö, något som jag uppskattar ännu mer idag eftersom jag vågar utmana mig på ett helt annat sätt. Sen är det en bonus med alla fina människor jag lärt känna längs vägen!

Sedan fyra år tillbaka jobbar jag som fritidsledare och äventyrspedagog i Svenska Kyrkan i Herrljunga. Jag är huvudansvarig för arbetet med våra konfirmander och ledarutbildning för våra ungdomar. Världens bästa jobb!